ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7651031
*
nr 765 1031
Spegel
Silver, 30x25
Utrop:
700 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juni 2012
kl 19:11:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/6 22:10:04
1
400 kr
17/6 21:03:36
2
350 kr
17/6 21:04:13
2
500 kr
18/6 17:28:09
3
Vinnande bud
18/6 19:04:28
4
600 kr
18/6 19:04:50
4
700 kr
18/6 19:05:14
4
800 kr
18/6 19:06:00
4
900 kr
18/6 19:06:29
4
1.000 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver spegel speglar ädelmetall
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32
-
7409 Spegel
+ konsolbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20
-
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:10
*
Spegel
nr 765 1031
Spegel
Silver, 30x25
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 juni 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/6 22:10:04 | 1 | 400 kr |
17/6 21:03:36 | 2 | 350 kr |
17/6 21:04:13 | 2 | 500 kr |
18/6 17:28:09 | 3 | Vinnande bud |
18/6 19:04:28 | 4 | 600 kr |
18/6 19:04:50 | 4 | 700 kr |
18/6 19:05:14 | 4 | 800 kr |
18/6 19:06:00 | 4 | 900 kr |
18/6 19:06:29 | 4 | 1.000 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver spegel speglar ädelmetall
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32 -
7409 Spegel
+ konsolbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20 -
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:10